close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 7 lipca 2016

  Umocnienie relacji między Polską a Sycylią i nowe perspektywy współpracy naukowej i gospodarczej to wyniki wizyty instytucjonalnej ambasadora RP we Włoszech Tomasza Orłowskiego na Sycylii.

  Spotkanie z gubernatorem Rosario Crocetta (z lewej). Fot. A. Wawrzyniak/Ambasada RP w Rzymie

   

  Czterodniową wizytę na Sycylii Ambasador rozpoczął od spotkania z władzami Uniwersytetu w Palermo. Podczas rozmowy otworzyło się wiele możliwości rozszerzenia współpracy naukowej między uczelniami w Polsce i sycylijskim ateneum, w tym m.in. projekt utworzenia podwójnych dyplomów: Uniwersytetu w Palermo i uczelni partnerskich w Polsce.

  Spotkanie z władzami Uniwersytetu w Palermo. Fot. A. Wawrzyniak/Ambasada RP w Rzymie

   

  Świetne perspektywy współpracy między Polską a Sycylią wyłoniły się także w trakcie wizyty szefa polskiej placówki dyplomatycznej w działającym pod egidą uniwersytetu inkubatorze dla przedsiębiorstw Consorzio Arca. Postanowiono m.in.. zorganizować dwustronne seminarium poświęcone start-upom.

   

  Wizyta w inkubatorze przedsiębiorstw "Consorzio Arca". Fot. A. Wawrzyniak/Ambasada RP w Rzymie

   

  Ambasador spotkał się także z burmistrzem Palermo Leoluca Orlando, z gubernatorem Sycylii Rosario Crocetta, z przewodniczącym Zgromadzenia Sycylijskiego Giovanni Ardizzone, z prefektem Palermo Antonellą De Miro oraz z arcybiskupem stolicy sycylijskiej Corrado Lorefice. Tematem rozmów były głównie Europa, stosunki z UE, kryzys migracyjny, sytuacja w Libii i Syrii i wspólpraca między Polską a Sycylią.

   

   

  Szef polskiej placówki złożył również wizytę w Trapani, gdzie spotkał się z prefektem Leopoldo Falco oraz odwiedził zorganizowany w pobliżu miasta hotspot, pierwsze utworzone we Włoszech centrum rejestracji uchodźców.

   

   

  Ambasador wziął ponadto udział w spotkaniu ze wspólnota polską, w którym uczestniczyły także dzieci uczęszczające do polskiej szkoły w Palermo. Udzielił także kilku wywiadów dla miejscowej prasy i telewizji.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: