close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 18 lipca 2016

  W porcie Augusta na Sycylii przez ponad trzy dni stała fregata rakietowa ORP Kościuszko, która wzmocni południową flankę NATO i przez dwa miesiące będzie patrolować Morze Śródziemne w związku z kryzysem migracyjnym, wspierając tym samym Włochy i Grecję. W piątek 15 lipca, podczas dnia otwartego zorganizowanego z inicjatywy ambasadora RP we Włoszech Tomasza Orłowskiego, mieszkańcy Sycylii mogli wejść na pokład okrętu.

  Na pokładzie fregaty rakietowej ORP Kościuszko. Fot. Anna Wawrzyniak/Ambasada RP w Rzymie

   

  Zwiedzanie polskiego okrętu, połączone z degustacją polskich potraw, zostało zorganizowane chcąc aby obecność naszego kraju na Morzu Śródziemnym została dostrzeżona przez włoskich przyjaciół i pomogła w budowaniu wizerunku Polski jako kraju dającego swój wkład w ideę solidarności sojuszniczej.

   

  Ambasador RP Tomasz Orłowski (z lewej) i dowódca fregaty rakietowej ORP Kościuszko kmdr por. Maciej Matuszewski na pokładzie okrętu.

  Fot. Anna Wawrzyniak/Ambasada RP w Rzymie

   

  Fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko wyruszyła z portu wojennego w Gdyni 29 czerwca i skierowała się w rejon Morza Śródziemnego, by dołączyć do Stałego Zespołu Okrętów NATO (SNMG 2 - Standing NATO Maritime Group 2). Głównymi zadaniami tej grupy, w skład której wchodzi siedem jednostek z Grecji, Niemiec, Turcji, USA i Wielkiej Brytanii, są m.in. ochrona granic morskich, zwalczanie nielegalnego przemytu migrantów drogą morską oraz monitorowanie napływu uchodźców do Europy.

  Obecność Polski na Morzu Śródziemnym podkreśla wiarygodność Polski jako członka sojuszu. Biorąc udział w misji, Polska prezentuje swoją zdolność do współpracy sojuszniczej, do ochrony, do współdziałania na południowej flance NATO.

  Fot. Anna Wawrzyniak/Ambasada RP w Rzymie

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: