close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 25 listopada 2013

  Archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego prowadzą badania wykopaliskowe, które krok po kroku odsłaniają tajemnice antycznego miasta Akrai na Sycylii.

  - Antyczne miasto Akrai, obecnie Palazzolo Acreide, znajduje się w południowo-wschodniej części Sycylii. Miasto zostało założone na wzgórzu Acremonte, na wysokości 770 m n.p.m., pomiędzy rzekami Anapo Tellaro i Cassibile – opowiada Roksana Chowaniec, która od 2009 prowadzi badania archeologiczne i keruje zespołem polskich archeologów. - Z miasta rozciągał się doskonały widok na całą okolicę, a stoki wzgórza są bardzo strome, niemalże pionowe. Taka strategiczna lokalizacja mogłaby wskazywać na to, że miasto pełniło ważną rolę zarówno polityczną jak i handlową oraz że stało na straży dostępu do kolonii-matki Syrakuz, którym było podporządkowane. Być może przypisana Akrai rola strażnika Syrakuz wpłynęła na to, iż, w okresie potęgi miasta-matki, Akrai rozwijało się pomimo iż nie było miastem całkowicie niezależnym.

  Potem, już pod rządami Rzymu, miasto funkcjonowało co najmniej do VI wieku po Chrystusie.

   

  W efekcie badań wykopaliskowych prowadzonych przez włoskie ekspedycje odkryto teatr i buleuterion, otwarty na pozostałości agory oraz świątynię dedykowaną Afrodycie, wzniesioną w VI wieku przed Chrystusem, położoną w najwyższej części założenia miejskiego. Na szczególne zainteresowanie zasługują kamieniołomy, nazywane Intagliata oraz Intagliatella, z których pozyskiwano budulec, a które w okresie późnego antyku posłużyły jako miejsca zakładania nekropoli. W obrębie miasta natrafiono na fragment drogi o długości 250 metrów, datowanej na I wiek przed Chrystusem., która miała przebiegać przez miasto, pomiędzy dwoma bramami, jedną na wschodzie, wychodzącą w stronę Syrakuz, zaś drugą na zachodzie, wymienioną w inskrypcji jako pyla Selinountia – w stronę Selinuntu.

   

  Badania Instytutu Archeologii UW skoncentrowały się na przeprowadzeniu serii badań nieinwazyjnych (inwentaryzacja nieruchomych struktur archeologicznych, odkrytych w trakcie wcześniejszych badań, fotografia lotnicza, badania geofizyczne, modele 3D), których zadaniem było jak najpełniejsze rozpoznanie terenu stanowiska, jak również jego okolic. Kompleksowe badania nieinwazyjne pozwoliły na stworzenie integralnego modelu danych cyfrowych. Badania mają na celu jak najobszerniejsze rozpoznanie funkcjonowania miasta i jego okolic w okresie po podboju rzymskim. Dlatego też badania nieinwazyjne uzupełnione zostały pierwszym etapem badań powierzchniowych, podczas których nowo odkryte stanowiska archeologiczne nanoszone były na mapę satelitarną, a materiał zabytkowy dokumentowany.

   

  Od 2011 roku, we współpracy z Soprintendenza dei Beni Culturali e Ambientali di Siracusa oraz Parco Archeologico di Eloro e della Villa del Tellaro e delle Aree Archeologiche di Noto prowadzone są badania wykopaliskowe, które odsłaniają założenia mieszkalne, zlokalizowane w centralnej części miasta.

  Badania wykopaliskowe prowadzone są dzięki finansowaniu Narodowego Centrum Nauki oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

   

  Czytaj więcej na stronie http://www.akrai.uw.edu.pl

  lub posłuchaj  fragmentu reportażu z "Kawiarni Naukowej" na

  http://www.youtube.com/watch?v=ZNxbr4GoDiM.

  Na zdjęciu: antyczne Akrai, obecnie Palazzolo Acreide. Zdjęcie zrobione z latawca przedstawiające stanowisko archeologiczne. Fot. Miron Bogacki

  Sycylia 2

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: