close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 10 kwietnia 2013

  Zapraszamy do udziału w głosowaniu na najlepszy projekt wystawy o historii II Korpusu w Centrum Informacyjnym na polskim Cmentarzu wojennym na Monte Cassino

   

   

   

   

   

   

  Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej i Instytut Polski w Rzymie

  zapraszają na

   

  PREZENTACJĘ PROJEKTÓW STAŁEJ WYSTAWY O HISTORII II KORPUSU

  DLA CENTRUM INFORMACYJNEGO NA MONTE CASSINO

   

  od 8 kwietnia 2013 r. o godz. 19.00

  w siedzibie

  INSTYTUTU POLSKIEGO W RZYMIE

  Via V. Colonna 1

   

   

   

  Cmentarz polski na Monte Cassino jest miejscem odwiedzanym nie tylko przez Polaków, ale także przez liczne grupy turystów i pielgrzymów z Włoch oraz innych krajów, którzy przybywają do pobliskiego klasztoru. Większość obcokrajowców odwiedzających Monte Cassino nie wie, dlaczego znajduje się tu cmentarz polskich żołnierzy, z jakiego powodu znaleźli się oni we Włoszech i dlaczego walczyli o ich wyzwolenie.

   

  Dlatego powstała inicjatywa wybudowania na Monte Cassino Centrum Informacyjnego, które ma upamiętniać wkład polskich żołnierzy w wyzwolenie Włoch, a zarazem odgrywać istotną rolę edukacyjną wobec samych Polaków, jako że wizyta na Monte Cassino jest nieodłącznym punktem programu podróży do Włoch dla większości naszych rodaków.

   

  Projekt budowy Centrum Informacyjnego jest realizowany przez Związek Polaków we Włoszech przy współpracy Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie.

   

  Autorem projektu Centrum Informacyjnego jest architekt Pietro Rogacień, syn żołnierza II Korpusu i uczestnika bitwy o Monte Cassino. Będzie to pawilon w kształcie rotundy wzniesiony z lokalnego kamienia w pobliżu cmentarza, zharmonizowany z jego architekturą i naturalnym otoczeniem. Budowa Centrum rozpoczęła się 19 lutego 2013 roku.

   

  Pawilon pomieści stałą wystawę obrazującą dzieje II Korpusu - deportacje Polaków na Syberię, proces formowania armii Generała Andersa i przejście przez Bliski Wschód do Włoch - z opisami w językach włoskim, angielskim i polskim.  W grudniu 2012 roku został rozpisany konkurs na projekt wystawy.

   

  Udział w konkursie wzięły trzy zespoły projektowe:

   

   

  W Instytucie Polskim można obejrzeć prezentację planszową prac konkursowych i oddać głos na jeden z projektów. Natomiast na profilu facebook Ambasady można zapoznać się z projektami w formie elektronicznej i również oddać głos na jeden z nich. Osoby nie mające dostępu do facebooka, mogą oddać swój głos mailowo na adres ambaroma@msz.gov.pl

  Ostateczny wybór projektu zostanie dokonany przez 14-osobowe jury konkursu, w którego skład wejdą członkowie Komitetu Wykonawczego budowy, autorzy tekstów wystawy i główni sponsorzy, a także córka generała Andersa – p. Anna Maria Anders Costa

   

  Państwa opinia, wyrażona w głosowaniu, będzie miała charakter doradczy dla Jury, które weźmie pod uwagę poza względami estetycznymi i merytorycznymi także koszty realizacji projektu oraz względy techniczne, związane z produkcją, transportem i montażem wystawy, trwałością zaproponowanych materiałów itp.

   

   

  Prezentację planszową prac konkursowych można oglądać w Instytucie Polskim w Rzymie od 8 do 19 kwietnia.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: