close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 6 marca 2015

  Z okazji 3. Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych w Ogrodzie Sprawiedliwych w Palermo na Sycylii zostały zasadzone drzewka upamiętniające postać Jana Karskiego, legendarnego emisariusza, który w 1942 roku jako pierwszy naoczny świadek przekazał informacje o eksterminacji Żydów zachodnim sojusznikom i Calogero Marrone, który między jesienią 1943 a styczniem 1944 pomógł setkom Żydów uniknąć aresztowania i sam został zatrzymany i wywieziony do Dachau, gdzie zginął 15 lutego 1945.

  Burmistrz Palermo leoluca orlando zasadza drzewko Jana Karskiego w Ogrodzie Sprawiedliwych.

  Fot. D. Farina/Konsulat Honorowy w Palermo

   

  Drzewko zasadził sam burmistrz sycylijskiej stolicy Leoluca Orlando wraz z Konsulem Honorowym RP w Palermo Davide Fariną i Prezesem Sycylijskiego Instytutu Badań Żydowskich Evelyne Aouate.

   

  Władze miasta Palermo postanowiły uczcić pamięć Karskiego z okazji inaugurowanej 19 lutego i nadal trwającej tam wystawy „Jan Karski. Misja dla ludzkości” zorganizowanej na Sycylii przez Instytut Polski w ramach Dni Pamięci i Dialogu i na zakończenie obchodów stulecia Karskiego.

  BURMISTRZ PALERMO LEOLUCA ORLANDO I, Z PRAWEJ, KONSUL HONOROWY RP W PALERMO DAVIDE FARINA PODCZAS UROCZYSTOSCI W OGRODZIE SPRAWIEDLIWYCH.(FOT. D. FARINA/KONSULAT HONOROWY W PALERMO)
   

  Jest to czwarte we Włoszech drzewko upamiętniające Karskiego. Poprzednie zostało zasadzone przez ambasadora Wojciecha Ponikiewskiego w Ogrodzie Sprawiedliwych przy Zespole szkół im. Leonarda da Vinci w Maccarese pod Rzymem w październiku 2014 w związku z przypadającą 100. rocznicą urodzin emisariusza. W 2010 roku pierwsze drzewko ku czci KArskiego posadzono w Padwie, a następne rok póżźniej w Mediolanie.

  Fot. D. Farina/Konsulat Honorowy w Palermo

   

  Jan Karski, w rzeczywistości Jan Kozielewski, urodził się w 1914 roku. Nie jest jednak pewne czy stało się to 24 kwietnia czy też 24 czerwca, gdyż w dokumentach i przekazach rodzinnych występują rozbieżności. Dół formularzaDwudziestoośmioletni Jan Karski, naoczny świadek zagłady, jako kurier Polskiego Państwa Podziemnego osobiście dostarczył szczegółowe raporty o działaniach Niemców wobec ludności żydowskiej przedstawicielom władz brytyjskich i zaapelował do brytyjskiego Ministra Spraw Zagranicznych Anthony’ego Edena oraz przedstawicieli mediów o powstrzymanie Holokaustu.

  Foto: Carol Harrison

   

  W lipcu 1943 roku, tuż po zagładzie warszawskiego getta przeprowadzonej przez nazistów, Jan Karski dotarł do Waszyngtonu, gdzie w Białym Domu spotkał się  z prezydentem Stanów Zjednoczonych Franklinem D. Rooseveltem. Działania Karskiego i fakty przedstawione w jego raporcie, które zebrał przedostając się dwukrotnie do getta warszawskiego, a  następnie w przebraniu strażnika, do niemieckiego obozu przejściowego w Izbicy, nie spowodowały interwencji aliantów. Po II wojnie światowej Jan Karski osiadł w Stanach Zjednoczonych. Zmarł w Waszyngtonie 13 lipca 2000 r. w wieku 86 lat. 

   

  W 1998 r. izraelski Instytut Pamięci Yad Vashem, który uznał Karskiego za Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata, zgłosił jego kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla.

   

  IMG_4087
  IMG_4089
  IMG_4090
  IMG_4093
  IMG_4094
  IMG_4096
  IMG_4097
  IMG_4109
  IMG_4110
  IMG_4112

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: