close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 3 grudnia 2015

  Ambasada RP we Włoszech zaprezentowała audioprzewodnik w języku polskim po najczęściej zwiedzanych rzymskich zabytkach: Koloseum, Forum Romanum i Palatynie. Polskich turysów poprowadzi niezwykły głos jednego z najznamienitszych polskich aktorów, Andrzeja Seweryna.

  Od lewej do prawej Francesco Prosperetti, Francesco Cochetti, Giovanna Barni, Tomasz Orłowski

  (fot. Urszula Dąbrowska)

   

  Z myślą o polskich obywatelach odwiedzających Włochy Ambasada RP wystąpiła z inicjatywą mającą na celu ułatwienie i uprzyjemnienie spotkania polskich turystów z włoską kulturą. Wydana została seria audio-przewodników w języku polskim, które oprowadzą naszych turystów po najpopularniejszych zabytkach.

  "Dzięki przewodnikowi po polsku wiedza dotycząca kultury i historii starożytności będzie bardziej przystępna dla turystów" - powiedział ambasador Tomasz Orłowski podczas prezentacji, w której wzięli udział także Francesco Prosperetti, szef rzymskiego urzędu administrującego zabytkami oraz Giovanna Barni. prezes Coopculture, firmy, która zrealizowała przewodnik. 
   

  Projekt rozpocząl się od tych najsłynniejszych, stanowiących symbol włoskiej kultury: Koloseum, Forum Romanum oraz Palatyn. 

  Dzięki Ambasadzie audioprzewodniki są dostępne dla polskich turystów od dnia inauguracji Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia ogłoszonego przez Papieża Franciszka, który – zgodnie z wszelkimi przewidywaniami - pociągnie za sobą zwiększony napływ turystów do Wiecznego Miasta.

   

  Pierwsze audio-przewodniki w języku polskim zrealizowane zostały przez firmę Coopculture, we współpracy z D’Uva Workshop oraz dzięki pomocy Zarządu ds. Koloseum, Rzymskiego Muzeum Narodowego i Obszaru Archeologicznego Rzymu włoskiego Ministerstwa Dziedzictwa i Działalności Kulturalnej oraz Turystyki. Nieocenione przy realizacji projektu okazało się również wsparcie Banku Pekao S.A.

   

  Po Koloseum, Forum Romanum oraz Palatynie poprowadzi Polaków niezwykły głos jednego z najznamienitszych polskich aktorów, Andrzeja Seweryna, który po przyjacielsku zgodził się na udział w projekcie.

   

  Teksty przewodników zostały przetłumaczone przez historyka sztuki i jednocześnie zawodowego przewodnika po Rzymie Dominikę Wronikowską.

   

  Ambasada rozpoczęła już pracę nad kolejnymi audio-przewodnikami w języku polskim.  Zamiarem Placówki jest kontynuacja bardzo dobrej współpracy nawiązanej z Zarządem ds. Koloseum, Rzymskiego Muzeum Narodowego i Obszaru Archeologicznego Rzymu, która powinna objąć kolejny zabytek Wiecznego Miasta, np. Termy Caracalli.

  Wśród projektów przewidzianych na pierwszą połowę przyszłego roku znajduje się również audio-przewodnik po Galerii Uffizi we Florencji.

  Anton von Maron (attr.), Grand tour. Ritratto di Franciszek e Kazimierz Conti Rzewuski

  con sullo sfondo Roma. 1772 ca. © Castello Reale di Varsavia, collezione Lanckoronski

   

  Włochy są historycznie jednym z ulubionych miejsc docelowych podróży Polaków.

  Związki pomiędzy Polską i Włochami sięgają setek lat, od momentu narodzin państwa polskiego w X wieku i dokonanym wówczas wyborze przyjęcia chrześcijaństwa zachodniego. Łacina stała wówczas  oficjalnym językiem, a Włochy – celem pielgrzymek oraz wyjazdów naukowych.

   

  W okresie renesansu podróże do Włoch przybierają na intensywności. Wielu młodych Polaków, a wśród Ci, którzy zyskali później sławę, uczęszczało na włoskie uniwersytety. Wystarczy wspomnieć Mikołaja Kopernika, który studiował na uniwersytetach w Bolonii, Padwie i Ferrarze, czy Jana Kochanowskiego, największego poetę polskiego renesansu, niegdyś studenta w Padwie. Trudno nie wspomnieć również o Bonie Sforzy, córce księcia Mediolanu Gian Galeazzo Sforzy, księżnej Bari, a później żonie króla Polska Zygmunta I i tym samym królowej Polski. Małżeństwo to umocniło związki Polaków z Włochami - to Bona Sforza przyniosła do Polski ideę humanizmu i renesansu oraz przyczyniła się do rozpowszechnienia  sztuki, obyczajów i kuchni włoskiej.

   

  W XVIII i XIX w. Polacy byli jednym z najliczniejszych narodów biorących udział w tzw. Grand Tour (od którego pochodzi słowo turystyka). Należeli do nich m.in. autor „Quo Vadis?” Henryk Sienkiewicz oraz wielki malarz Henryk Siemiradzki, który na wielu swoich dziełach prezentował sceny rodzajowe o tematyce starożytnej.

   

  To właśnie we Włoszech powstały Legiony Polskie żywiące nadzieję uwolnienia ojczyzny spod władzy obcych mocarstw i przywrócenia jej na mapy świata. I to właśnie we Włoszech powstał w 1797 roku hymn polski – w regionie Reggio Emilia, skąd pochodzi również flaga Włoch. Nie można również zapomnieć o 50 tysiącach polskich żołnierzy z II Korpusu WP generała Andersa, przybyłych do Włoch w latach 1943-1944, którzy dzięki swojemu heroizmowi przyczynili się do wyzwolenia kraju spod okupacji. Cmentarze, na których zostali pochowani stanowią część polskiej tożsamości i są ważnymi miejscami pielgrzymek rodaków. Podróże Polaków do Rzymu zyskały natomiast prymat po wyborze na papieża kardynała Karola Wojtyły.

   

  Nie dziwi więc, że Włochy są – i najprawdopodobniej pozostaną – jednym z ulubionych miejsc docelowych podróży Polaków. Wzrost gospodarczy odnotowany w Polsce w ciągu ostatnich lat w Polsce pociąga za sobą poprawę jakości życia obywateli, którzy, korzystając m.in. z korzystnych ofert przewoźników, mogą łatwiej przemieszczać się i poświęcać wolny czas na podróże zagraniczne.

  Według analiz przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Turystyki i Sportu w 2013r. 56% Polaków w wieku powyżej 15 lat co najmniej raz w życiu podróżowało w celach turystycznych, przy tym z tej liczącej  18,3 mln obywateli  5,5 mln wyjechało za granicę. Według analiz ActivGroup w 2014r. już 12,9 mln Polaków wyjechało za granicę, co potwierdza silną tendencję wzrostową.

   

  Również prognozy dot. liczby Polaków odwiedzających Włochy są optymistyczne. W ciągu ostatnich sześciu lat odnotowano rekordowy wzrost liczby polskich turystów we Włoszech: według Censis wzrosła ona o 83,7%. Zgodnie z raportem opublikowanym przez włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Narodową Agencję Turystyczną ENIT 2016 turyści odwiedzjący zabytkowe włoskie miasta pochodzą zazwyczaj ze średnio-wyższych oraz wyższych warstw społecznych i posiadają wykształcenie średnie lub wyższe. W związku z tym wnioskować należy, że wielu z nich kieruje się do Włoch celem odwiedzenia miejsc dziedzictwa kulturalnego tego kraju.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: